Ki nem találná: kiderült, kik randalíroztak Berlinben szilveszter éjjel
A rakétával lövöldöző arab influenszert is letartóztatták.
A várost felforgató börtönlázadás eddig 33 halálos áldozatot követelt.
Nyitókép forrása: Az Al Jazeera English YouTube-oldala
Egy börtönlázadás során 33-an életüket vesztették Mozambikban és több mint 1500 rab megszökött - közölte szerdán Bernardino Rafael, a délkelet-afrikai ország rendőrfőnöke.
A főváros egyik börtönében történt incidensben további 15 ember megsérült. Rafael szerint az elszökött fegyencek közül 150-et időközben elfogtak.
A rendőrfőnök a fegyintézet előtt tüntetőket vádolta azzal, hogy feltüzelték a rabokat, míg Helena Kida igazságügyi miniszter a helyi Miramar kereskedelmi televíziónak azt mondta, a börtönlázadásnak nem volt köze a kinti eseményekhez.
Mozambikban zavargásokba forduló kormányellenes tüntetések zajlanak, mióta az ország alkotmánytanácsa hétfőn megerősítette Daniel Chapo, a 49 éve hatalmon lévő Frelimo párt jelöltjének győzelmét az elnökválasztáson. A hivatalos adatok alapján Chapo a voksok 65 százalékát szerezte meg, ám az ellenzék szerint választási csalás történt.
A tiltakozások különösen a fővárost, Maputót, valamint Beirát és Nampulát érintik. Az utóbbi két napban a Plataforme Decide civilszervezet szerint 56 ember vesztette életét és 380-an sebesültek meg a megmozdulásokon. A mozambiki belügyminiszter kedden este 21 halottról és 25 sebesültről beszélt.
Maputóban és más nagyvárosokban a tiltakozók úttorlaszokat emeltek, villanypóznákat rongáltak meg, fosztogattak, járműveket és épületeket gyújtottak fel; a többi között rendőrőrsök és a Frelimo párt irodái váltak lángok martalékává. A tüntetők börtönöket is megrohamoztak. A kormány a rendőrség mellett a hadsereg és a határőrség különleges alakulataival igyekszik fenntartani a rendet.
Venancio Mondlane ellenzéki vezető, aki az alkotmánytanács szerint a voksok 24 százalékát kapta, választási csalásra hivatkozva visszautasította az eredményt. A Facebookon közvetített beszédében bejelentette, hogy január 15-én magát nyilvánítja az ország új elnökének. Mondlane az októberi választást követő zavargások kezdete óta külföldön tartózkodik.
A szomszédos Dél-afrikai Köztársaság politikai párbeszédre sürgette a feleket és ehhez közbenjárását ajánlotta fel közvetítőként.
(MTI)
***